Interior Pack (Single Cylinder) Function: Schlage single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation.
Â
Â
Â
Product Features:
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Â
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take just a matter of minutes.
Â
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Â
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Â
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handle Design: Latitude
Trim Design: Plymouth
Handing: Reversible
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Product Variations:
F59-LAT (This Model): Keyed Entry Single Cylinder Interior Pack
F94-LAT: Dummy Interior Pack
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Latitude Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Style | Contemporary/Modern |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Latitude |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Latitude |
| ADA | Yes |
| Series | F-Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.