Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-PLY-MNH-RH Right Handed Plymouth Double Cylinder Handleset with Manhattan Interior Lever from the F-Series
The timeless design of the Plymouth works with any style in any room of your home.
Handleset Features
Replaces virtually any existing lock
Easy installation: One-person project; no extra hands needed
ANSI Grade 2 with maximum security features
For Right Handed Applications Only!
Lifetime finish and mechanical guarantee
Designs and finishes to match any home’s architectural style
Deadbolt Features:
Utilizes the new B-Series deadbolt with increased security and easier installation!
1/2″ of bolt Right in housing when bolt is thrown for added kick-in resistance.
Integrated anti-pick shield with Snap & Stay™ self adjusting tension provides added security and simplifies installation
1″ Edge bore door preparation required for larger bolt housing
Zinc bolt has hardened steel pin inside that spins in response to sawing attacks which prevents cutting or sawing
Bolt diameter is 10% larger than typical bolts for maximum kick-in resistance
Adjustable backset with the industry’s only helical design that locks into place with no adjusting during installation
Works for both 2-3/8″ and 2-3/4″ backsets.
ADA compliant thumb turn
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Note: New interior packs will not work with old exterior packs. New exterior handlesets will not work with old interior packs.
Model Conversions:
Old F358 – New F58
Old F359 – New F59
Old F362 – New F62
Old F392 – New F92
Old F394 – New F94
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Plymouth Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Style | Transitional |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Keyway | C |
| Shape | Flat |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Plymouth |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Plymouth |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Trim Height | 12.40625 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.