Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: This single cylinder handleset is keyed on the exterior with an associated locking mechanism on the inside that can quickly and easily lock or unlock the deadbolt latch. The exterior handle has a thumb plate that depresses to disengage the door latch and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 1 certification
Durable construction ensuring lasting use
Installs on standard door preparations
Schlage offers a limited lifetime mechanical and finish warranty
Adjustable throughbolt allows the bottom bolt to slide up and down for simple installation
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″, 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, and Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Material: Zinc
Grip Center to Center: 8-3/8″, 9-7/8″
Overall Height: 18-1/8″
Handle Height: 3-3/8″
Handle Projection: 3-3/16″
Trim Height: 12-7/16″
Trim Width: 3″
Interior Trim Height: 4″
Interior Trim Width: 2-3/4″
Interior Handle Height: 2-9/16″
Interior Handle Projection: 2-3/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1", 7/8" |
| Handle Projection | 3.1875 in. |
| Trim Height | 12.4375 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Grip Center to Center | 8.375, 9.875 in. |
| Overflow Height | 18.125 in. |
| Interior Trim Height | 4 in. |
| Interior Trim Width | 2.75 in. |
| Interior Handle Projection | 2.375 in. |
| Interior Handle Height | 2.5625 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| Handle Style | Grip, Knob |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Mounting | Sectional |
| Lock Style | Single Point |
| Shape | Egg |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Knob |
| Trim Design | Addison |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Addison |
| Collection | Addison, Siena |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ANSI Certification | A156.2, A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 1, Grade 2 |
| ADA | No |
| Series | F-Series |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Bright Chrome, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.