Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: This single cylinder handleset is keyed on the exterior with an associated locking mechanism on the inside that can quickly and easily lock or unlock the deadbolt latch. The exterior handle has a thumb plate that depresses to disengage the door latch and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 1 certification
Durable construction ensuring lasting use
Installs on standard door preparations
Schlage offers a limited lifetime mechanical and finish warranty
Adjustable throughbolt allows the bottom bolt to slide up and down for simple installation
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″, 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, and Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Material: Zinc
Grip Center to Center: 8-3/8″, 9-7/8″
Overall Height: 18-1/16″
Handle Height: 8-3/8″
Handle Projection: 2-15/16″
Trim Height: 12-1/2″
Trim Width: 3″
Interior Trim Height: 2-3/4″
Interior Trim Width: 2-3/4″
Interior Handle Length: 4″
Interior Handle Projection: 2-1/4″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Product Weight | 4.5 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1", 7/8" |
| Handle Projection | 2.9375 in. |
| Trim Height | 12.5 in. |
| Trim Width | 3 in. |
| Grip Center to Center | 8.375, 9.875 in. |
| Overflow Height | 18.0625 in. |
| Interior Trim Height | 2.75 in. |
| Interior Trim Width | 2.75 in. |
| Interior Handle Length | 4 in. |
| Interior Handle Projection | 2.25 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Handshower | Right |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| Handle Style | Grip, Lever |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Mounting | Sectional |
| Lock Style | Single Point |
| Shape | Scroll |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Trim Design | Camelot |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Camelot |
| Collection | Camelot, Flair |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ANSI Certification | A156.2, A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 1, Grade 2 |
| ADA | Yes |
| Series | F-Series |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Polished Brass, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.