Complete your home with the Basel Lever and discover the beauty of modern door hardware. The round rosette highlights smooth lines and modern design. With a quality that you can feel, this hardware will lift your home to a higher level.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Covered by Sure-Loc’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Basel Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Rosette Shape | Round |
| Panic Proof | No |
| Lever Shape | Straight |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Basel |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Basel |
| ADA | No |
| Fire Rated | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 4.6875 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.