Single Cylinder Keyless Entry:Â To lock or unlock the interior, simply use the keypad or the standard thumb turn. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry and is a great addition to any smart home. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Features:
Keypad is back lit for easy visibility in low light situations
Warning light and sound to indicate low batteries
Optional automatic locking function
Store up to 10 unique codes of 4-6 digits long each
One-time use code option for temporary use
Single touch locking for convenience
Modern square rosette
No hard wiring required:Â – uses four AA batteries (not included)
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish, limited lifetime mechanical, and 1 Year Electronic warranties
Product Technologies:
Keyless Entry Function: This electronic deadbolt allows you to lock and unlock the deadbolt without the use of a key. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry, having both a keypad and lock cylinder on the outside and a thumb-turn on the interior. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible
Width: 2-11/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Zinc
Projection: 7/8″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Concealed Screws | Yes |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Smart Home | No |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Battery Quantity | 4 |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 10 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Certifications | ANSI |
| ADA | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 4 in. |
| Exterior Projection | 0.875 in. |
| Exterior Width | 2.6875 in. |
| Interior Height | 5.18 in. |
| Interior Projection | 2.25 in. |
| Interior Width | 2.68 in. |
| Product Weight | 1 lbs. |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Battery Included | No |
| Color | Flat Black, Polished Chrome, Satin Nickel, Vintage Bronze |











Reviews
There are no reviews yet.