Features:
This is not a complete interior pack and only includes the interior knob
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Crafted with solid brass ensuring a durable product
Intended for left or right handed door configurations
Easily installs on standard door prep doors
Includes an adjustable backset and a round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner
Material: Brass
Trim Height: 2-9/16″
Trim Width: 2-9/16″
Handle Projection: 2-1/2″
Handle Width: 2-3/16″
Handle Height: 2-3/16″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Durango Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Height | 2.1875 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Handle Width | 2.1875 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Product Weight | 1 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Material | Brass, Zinc |
| Rosette Shape | Round |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Knob |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Shape | Round |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Durango |
| Country Of Origin | China |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Cylinder Included | No |
| Color | Flat Black, Polished Chrome, Satin Nickel, Vintage Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.