Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Handing is reversible for left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Includes an adjustable backset and round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible
Latch Faceplate: Round Corner
Material: Brass
Product Weight: 3 lbs.
Handle Height: 2-1/8″
Handle Width: 2-1/8″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Height: 2-9/16″
Trim Width: 2-9/16″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Juniper Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Height | 2.125 in. |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Handle Width | 2.125 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Product Weight | 3 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Knob Shape | Round |
| Material | Brass |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Juniper |
| Country Of Origin | China |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Vintage Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.