Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Â
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Handing is reversible for left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Includes an adjustable backset and round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Product Technologies:
Â
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Brass
Product Weight: 3 lbs.
Handle Height: 2-1/8″
Handle Width: 2-1/8″
Handle Projection: 2-7/16″
Trim Height: 2-9/16″
Trim Width: 2-9/16″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Juniper Collection
Specifications
| Product Weight | 3 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.4375 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Height | 2.125 in. |
| Handle Width | 2.125 in. |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Keyway | KW1 |
| Knob Shape | Round |
| Handle Material | Metal |
| Interconnected | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Certifications | ANSI |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Juniper |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Flat Black, Vintage Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.