Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Â
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Crafted with brass and metal ensuring a durable product
Intended for left or right handed door configurations
Easily installs on standard door prep doors
Includes a backset of choice and a round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/2″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Height: 4-1/8″
Trim Width: 2-9/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Material: Zinc for Black, Bronze, and Nickel finishes
Material: Brass for Satin Brass finish
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Logan Collection
Specifications
| Product Weight | 1.5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 4.125 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass, Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Logan |
| 28 Degree Latch | No |
| Color | Flat Black, Nickel, Satin Brass, Vintage Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |











Reviews
There are no reviews yet.