Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder handlesets are keyed on the exterior with an associated thumbturn on the inside that unlocks the door. The exterior handle has a thumb plate and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Features:
Includes full exterior and interior set
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
Crafted with solid brass ensuring a durable product
Intended for left handed door configurations
Easily installs on standard door prep doors
Includes an adjustable backset and a round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Brass
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Grip center to center: 8-3/4″
Overall Height: 19-5/16″
Trim Width: 2-1/2″
Handle Projection: 2-3/4″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Wasatch Collection
Specifications
| Product Weight | 6 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 19.3125 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 19.3125 in. |
| Grip Center to Center | 8.75 in. |
| Interior Handle Length | 4.75 in. |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Panic Proof | No |
| Handle Style | Grip |
| Shape | Wave |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Keyway | KW1 |
| Handle Material | Metal |
| Handle Design | Wasatch |
| Interior Handle Style | Lever |
| Mounting | Full Plate |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Lock Style | Single Point |
| Interconnected | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Wasatch |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Vintage Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.