Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Dakota collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 6-7/8″
Width: 13/16″
Projection: 15/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Dakota Collection
Specifications
Warranty and Product Information
| Collection | Dakota |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.8125 in. |
| Product Weight | 0.195 lbs. |
| Length | 6.875 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Center to Center mm | 128.59 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 0.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 23.81 mm |
| Base Diameter | 1.0625 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Arch Pulls |
| Color | Flat Black |
| Color Tone | Blacks |




Reviews
There are no reviews yet.