Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Nouveau III collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 6-3/4″
Width: 3/8″
Projection: 1-1/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau III Collection
Specifications
Warranty and Product Information
| Collection | Nouveau III |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.375 in. |
| Product Weight | 0.365 lbs. |
| Length | 6.75 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160.34 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 31.75 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Color | Ash Gray |
| Color Tone | Greys |



Reviews
There are no reviews yet.