Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Bar Pulls collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 5-7/16″
Width: 1/2″
Center to Center: 5″
Projection: 1-3/8″
Material: Steel
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Bar Pulls Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.47 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 5.4375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Base Width | 0.5 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Length mm | 138 mm |
| Projection mm | 34 mm |
| Width mm | 12 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Steel |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Pennington |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Bar Pulls |
| Country Of Origin | China |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Chrome |




Reviews
There are no reviews yet.