Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Nouveau III collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 8″
Width: 7/16″
Center to Center: 7-9/16″
Projection: 1-1/2″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau III Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 8 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.5 in. |
| Base Width | 0.4375 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Length mm | 203 mm |
| Projection mm | 38 mm |
| Width mm | 11 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Tapered |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Nouveau III |
| Country Of Origin | Thailand |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Chrome |




Reviews
There are no reviews yet.