Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Somerset collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 2-1/2″
Length: 4-1/8″
Width: 1-1/4″
Projection: 1″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Somerset Collection
Specifications
Warranty and Product Information
| Collection | Somerset |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions and Measurements
| Width | 1.25 in. |
| Product Weight | 0.135 lbs. |
| Length | 4.09375 in. |
| Center to Center | 2.5 in. |
| Center to Center mm | 63.5 mm |
| Nominal Center to Center | 2-1/2" (64mm) |
| Projection | 1 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 25.4 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Style | Cup Pulls |
| Color | Ash Gray |
| Color Tone | Greys |






Reviews
There are no reviews yet.