Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Barrington collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 12″
Length: 14-3/8″
Width: 9/16″
Projection: 1-15/16″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Barrington Collection
Specifications
| Width | 0.5625 in. |
| Length | 14.375 in. |
| Product Weight | 1.25 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.9375 in. |
| Base Diameter | 0.75 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 304.8 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection mm | 49.21 mm |
| Thermostat | Contemporary, Modern |
| Material | Zinc |
| Style | Appliance Pulls, Bar Pulls |
| Collection | Barrington |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | Thailand |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Ash Gray, Brushed Satin Nickel, Flat Black, Honey Bronze, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |










Reviews
There are no reviews yet.