Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Serene collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 14-1/2″
Width: 9/16″
Center to Center: 12″
Projection: 2″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Serene Collection
Specifications
| Width | 0.5625 in. |
| Length | 14.5 in. |
| Product Weight | 1.88 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 2 in. |
| Base Diameter | 0.5625 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Center to Center mm | 304 mm |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Length mm | 368 mm |
| Projection mm | 50 mm |
| Width mm | 14 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls, Appliance Pulls |
| Collection | Juliet |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Series | Serene |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Satin Nickel, Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Nickel, Tuscan Bronze, Polished Chrome |








Reviews
There are no reviews yet.